Automatinis dūmų detektorius: kaip jis veikia?
-
Dūmų detektorius yra jutiklis, kuris aptinka dūmus kaip pagrindinį gaisro požymį.
Prietaisas perduoda signalą priešgaisrinės signalizacijos sistemai dideliame pastate arba sukuria garsinį ir vaizdinį signalą patalpoje ar namuose. Dūmų detektoriai paprastai yra maži, apvalios formos plastikiniame dėkle besirandantys prietaisas, paprastai tvirtinami ant lubų - kur kyla gaisro pavojus.
Dūmų detektoriai kainuoja ne daug ir išgelbsti tūkstančius gyvybių. Visi dūmų detektoriai susideda iš dviejų pagrindinių dalių: jutiklio, kuris nustato dūmus, ir labai garsaus elektroninio signalo, kuris pažadina žmones. Dūmų detektoriai gali veikti iš 9 voltų baterijos arba 120 voltų namo srovės.
Dūmų detektorių tipai
Dūmų detektoriai yra pagrindiniai dvejų tipų - jonizaciniai, fotoelektriniai.
- Jonizacinis dūmų detektorius orui jonizuoti naudoja radioizotopą. Jei į atvirą kamerą patenka kokių nors dūmų dalelių, kai kurie jonai prisijungia prie dalelių ir negali pernešti srovės toje vietoje. Elektroninė grandinė nustato kada tarp atviros ir sandarios kameros atsiras srovės skirtumas ir jam atsiradus įjungs pavojaus signalą.
- Fotoelektriniame dūmų detektoriuje yra infraraudonųjų, matomų ar ultravioletinių spindulių šaltinis, objektyvas ir fotoelektrinis imtuvas. Kai kurių tipų šviesos šaltinio skleidžiama šviesa praeina per bandomą orą ir pasiekia foto jutiklį. Gaunamas šviesos intensyvumas sumažėja dėl dūmų, oro dulkių ar kitų medžiagų sklaidos
Dūmų detektorių veikimas
Vienas iš dūmų detektorių tipų yra fotoelektrinis detektorius, kuriame naudojami fotoelektriniai jutikliai. Tokie jutikliai naudojami įvairiose aplinkose, dažnai įjungiant aliarmą, jei kas nors sulaužo jutiklio skleidžiamus spindulius. Dūmų signalizatoriuose šie davikliai vienas kito atžvilgiu yra išdėstyti 90 laipsnių kampu – taip padidinamas jų jautrumas ir lengviau aptikti dūmus. Šviesa visada patenka į detektorių iš šaltinio, nesvarbu, ar tai būtų langas, ar lemputė. Kai yra dūmų, jie užblokuos kai kurias arba visas šviesos daleles ir praneš apie save detektoriui. Jutiklis įjungs pavojaus signalą, pastate esantys žmonės bus įspėjami ir problema gali būti išspręsta.
Jonizacijos detektoriai veikia skirtingai – dūmams aptikti naudojami sudėtingesni procesai. Šiuose detektoriuose naudojama vadinamoji jonizacijos kamera, kurią sukuria nedidelis radioaktyviųjų medžiagų kiekis, praeinantis tarp dviejų elektriškai įkrautų plokščių. Šis radioaktyviųjų medžiagų ir įkrautų plokščių derinys jonizuoja orą ir susidaro srovė. Dūmams patekus į detektorių, sutrinka srovė, tada pasigirsta pavojaus signalas.
Išmanaus dūmų detektoriaus pasirinkimo privalumai
- Išmanieji dūmų detektoriai paprastai susisieks su išmaniojo telefono programėle belaidžiu ryšiu. Dauguma dūmų detektorių jungiasi tiesiogiai prie WiFi tinklo namuose. Kilus gaisrui namo viduje suveiks dūmų detektoriaus signalizacija ir gausite tiesioginį pranešimą. Taip pat gausite žadintuvo pranešimus, kai nebūsite namuose.
- Standartiniai dūmų detektoriai turi 2 funkcijas - signalizaciją ir baterijos testavimo parinktį. Daugelis išmaniųjų dūmų detektorių taip pat turi šilumos jutiklį, kad būtų išvengta klaidingo pavojaus signalo.
- Galite sujungti kelis dūmų detektorius. Sujungę kelis išmaniuosius dūmų detektorius vienas su kitu sukursite didesnį saugumą savo namuose. Jei būsite įsigiję dūmų detektorių su garsiniu pavojaus signalu, tai iš karto išgirsite, kurioje namo vietoje sklinda dūmai.
- Išmanųjį dūmų detektorių galėsite prijungti prie kitų namuose esančių išmaniųjų įrenginių. Tai neabejotinai suteiks daugiau komforto ir saugumo. Taip pat prie savo išmaniojo termostato galėsite prijungti išmanųjį dūmų detektorių su anglies dvideginio aptikimu. Jei aptinkamas anglies dioksidas, dūmų detektorius iš karto išjungs termostatą. Tokiu būdu bus sustabdomas dujų vystymasis.